Крайове, низьке, повне і центральне передлежання плаценти

Вагітність – це не тільки один з найбільш очікуваних періодів у житті жінки, але і час, коли жіночий організм схильний до різних захворювань і ускладнень репродуктивного процесу. Передлежання плаценти або низька плацентарность є одним з найбільш поширених відхилень.

Зміст:

 • Види і чим загрожує
 • Причини і симптоми
 • Відео: низька плацентация
 • Діагностика і профілактика

Види і чим загрожує

Низька плацентарность або передлежання – це стан, коли плацента має низьке крайове розташування, з-за чого перекриває канал шийки – внутрішній зів, як на фото. При цьому норма її розташування зверху плоду.

У деяких ситуаціях відбувається подібна проблема, але при цьому вона не закриває матку, що не перешкоджає нормальному розвиткові та розродження.

Чим загрожує повне передлежання плаценти при вагітності:

 1. Незважаючи на те, що плацента необхідна лише кілька місяців для нормального формування плоду, порушення її кровопостачання є дуже небезпечним як для дитини, так і для мами. Найпоширеніша причина цього – повна передчасне відшарування. При відшаруванні більш, ніж на третину – плід гине;
 2. Навіть неповне передлежання на задній стінці матки є постійною загрозою переривання вагітності. Досить поширеною практикою є викидні або раніше розродження, при якому дитина народжується недоношеною;
 3. З-за неправильного положення плоду після пологів може спостерігатися патогенез розвитку дитини. Він погано набирає вагу, часто хворіє, може мати недорозвинену дихальну і нервову систему.

Ускладнення класифікується за типом, розміром і ступеня.

Ця патологія буває декількох типів:

 1. Центральне передлежання (самий небезпечний тип, в такому випадку плацента повністю перекриває канал шийки матки);
 2. Часткове;
 3. Плацентарна недостатність передлежання або низьке (тут до уваги береться відстань між плацентою та стінкою матки, норма на 12 тижні – більше 5 см, а після 20 тижнів більше 7).

Фото – Типи плацентації

Також передлежання буває крайнє (плацента не закриває канал матки) і бічне (зів перекривається і дитині недостатньо місця для нормального розвитку). У деяких випадках спостерігається так звана міграція плаценти. Тоді вона з бічної зони може переміститися в центральну, і навпаки.

Причини і симптоми

Виникнення плацентарної недостатності служить безліч факторів, починаючи від способу життя до вагітності і закінчуючи генетичною схильністю. Всі причини передлежання плаценти можна розділити на дві групи:

 1. Материнські;
 2. Репродуктивні.

Материнські фактори залежить від здоров’я матері. Сюди належать шкідливі звички, неправильний спосіб життя, тривале перебування в забруднених районах, ранні аборти і багато іншого. Репродуктивні причини мають більш широкий список, сюди в основному відносяться різні захворювання статевої системи і порушення слизової в нормальному стані (до вагітності і під час неї). Зокрема, це:

 1. Багатоплідна вагітність (особливості передлежання поширене при двійні);
 2. 4 і більше пологи;
 3. Численні операції матки, в тому числі, кесарів розтин;
 4. Схильність до онкологічних хвороб матки;
 5. Міома, полипозные освіти, ерозія матки;
 6. Рання або пізня вагітність (за визначенням до 16 або після 40 років);
 7. Венеричні хвороби, у тому числі, вагініт, молочниця, хламідіоз.

Фото – Порівняння плаценти

Симптоми прояву передлежання плаценти дуже схожі на пологи в ранньому терміні. Зокрема, це нижні болі в животі і кровотеча. Але при багатоплідній вагітності невелике виділення крові з піхви вважається нормальним явищем.

Для кровотечі при передлежанні плаценти характерно:

 1. Раптовий розвиток. Найчастіше кров починає виділятися незалежно від зовнішніх факторів. Воно може початися від кашлю, легкого напруги, нервового стану;
 2. Під час виділення крові не відчувається біль. Це є дуже небезпечним, оскільки можна втратити досить велику кількість рідини, що призведе до анемії вагітної;
 3. Виділення мають домішки коричневою плацентарної крові;
 4. В основному вони проявляються в нічний час доби, коли матка знаходиться в тонусі;
 5. Від виникнення рецидивуючого кровотечі починається запаморочення, зниження тиску, рівня гемоглобіну та вмісту кисню в крові. В такому разі потрібна термінова госпіталізація жінки в пологовий будинок, т. к. можу початися передчасні пологи.

Особливістю є те, що якщо під час передлежання плаценти спостерігається кровотеча, то не можна народжувати самій, треба робити кесарів розтин. Навіть при нормальному стані матки в пологовому будинку породіллі не дозволять розродитися самій – інакше може відкрити сильна кровотеча, яка стане причиною летального результату.

Відео: низька плацентация

Діагностика і профілактика

Визначити цю патологію не становить праці. Найчастіше вона виявляється на другому триместрі під час УЗД. На знімку видно, що плід має неправильне положення, а стінка плаценти змінена (дуже тонка або товста). Після цього призначається додаткове ультразвукове обстеження і аналізи крові. Коли висновок на руках, майбутня мама лягає в стаціонар на збереження для додаткових обстежень і захисту від викидня.

Прогнози при виявленні передлежання плаценти досить райдужні, бокове не заважає нормальному розродження, а при інших типах дівчина лягає в лікарню на початку третього триместру.

Фото – Види аномалій прикріплення

Часткове і повне передлежання при вагітності не можна усунути, лікування плаценти не проводиться, оскільки ця тканина має властивість самоусунуться при «закінчення терміну придатності». У багатьох відомих працях з акушерства вказується, що при наявності такого страшного діагнозу потрібно як можна більше уваги приділити харчуванню і прогулянок. Продукти в меню повинні бути насичені гемоглобіном. Лікар прописує вагітної спеціальні препарати, які допоможуть знизити тонус матки і захистити жінку від передчасних пологів.

Також побільше гуляйте в парках чи біля водойм – це допоможе підняти рівень кисню в крові. Робіть це не поспішаючи, в хорошому настрої. Для зниження тиску всередині живота носити спеціальний бандаж – він допоможе трохи зменшити тяжкість плода.

Чого не можна робити:

 1. Потрібно повністю виключити будь-які фізичні вправи. У такій ситуації небезпечна навіть невинна йога для вагітних;
 2. Звичайно, в сучасному ритмі життя це дуже складно зробити, але намагайтеся не відчувати стрес. При будь-якому нервовому сплеск підвищується тиск і тонус матки, що може спровокувати кровотечу;
 3. Намагайтеся не займатися фізичною роботою;
 4. Ні в якому разі не використовуйте будь-які лікарські препарати без консультації зі своїм акушером-гінекологом. Будь-яка клініка несе відповідальність за кожну свою підопічну. Лікарями забороняється при передлежанні навіть колоти алое.