banner

Небезпечна ерозія шийки матки при вагітності

Радісна новина про очікуванні дитини часто затьмарюється іншим діагнозом. Ерозія шийки матки при вагітності зустрічається в кожному третьому випадку, але, благо, зараз можна не тільки здійснювати її лікування в активній стадії, але і перешкоджати появі.

Зміст:

Що це таке

Сосочковая ерозія – це зміна епітеліального шару матки, при якому нормальні здорові клітини замінюються запаленими хворими. Іншими словами, з якоїсь причини маткова тканина в певних ділянках стає більш жорсткою. Така кіста може сягати діаметра до декількох сантиметрів.

Шийка матки – це особливий орган, який з’єднує матку і піхву. Матка складається з ніжною і пружною тканини ендометрію, в той час, як шийка – з циліндричного епітелію. Епітелій в каналі є одношаровим, але в піхву і матці – він багатошаровий. При частих статевих контактах, визначених венеричних захворюваннях ця тканина має властивість стоншується, і щоб замінити її, організм використовує більш жорсткі клітини, не притаманних цьому каналу.

Симптоми

У більшості випадків, запалення не відчутно в звичайному житті і виявляється вже під час візиту до фахівця. Але все ж певні симптоми ерозії шийки матки існують, причому їх можна виявити вже при плануванні вагітності:

 1. Дискомфорт під час статевого акту. З-за тертя епітелій запалюється ще більше, що викликає неприємне відчуття печіння;
 2. Кров’яні виділення. Це погана ознака, який при багатоплідній вагітності може говорити про різних розладах (гормональному збої, запаленні шийки матки), венеричних захворюваннях (вагініт, молочниця) та онкології;
 3. Біль внизу живота.

Існує два типи ерозії – справжня і псевдоерозія. Перша зустрічається вкрай рідко, вона виникає не з-за зовнішніх агресивних факторів, а при розладі гормональної системи. Якщо в жіночому організмі відсутня нормальна кількість жіночих гормонів, то деякі органи починають змінювати свою будову, приміром, канал шийки матки змінює форму і склад епітелію.

Псевдоерозія зустрічається набагато частіше, вона виникає з-за механічних пошкоджень і інфекційних захворювань. Всіх вагітних з таким діагнозом цікавить, чи небезпечна ерозія шийки матки. Звичайно, вона заподіює деякі незручності, але в цілому великої небезпеки не несе. Але варто враховувати, що під час порушення щільності епітелію існує висока ймовірність захворіти інфекційних або венеричним захворюванням.

Також захворювання може поділятися на такі типи:

 1. Вроджена. Це стан епітелію, при якому клітини шийки матки і піхви заміщають один одного на межі дотику. Якщо її виявили до вагітності, лікарі ставлять пацієнта на спостереження і кілька разів в рік беруть мазки. Цей стан може викликати рак матки, тому потрібно регулярно відвідувати гінеколога. Не піддається лікуванню;
 2. Придбана. Причини появи цієї ерозії в основному пов’язані з раннім статевим розвитком і інтимним досвідом, абортами і венеричними захворюваннями (хламідіозом, герпесом, ВІЛ). Також на її виникнення може впливати захворювання папилломами або наявність поліп в організмі. Піддається лікуванню.

Пам’ятайте, що вроджена ерозія шийки матки не лікується, але піддається контролю при вагітності, так і після неї.

Треба відзначити, що крім дівчат, які почали статеве життя до 18 років, злоякісна ерозія, яка в подальшому може перетворитися в онкологію, зустрічається в 5 випадках з 100 при захворюваннях генітальним герпесом і ВПЛ.

Лікування

Діагностика ерозії проводиться при обстеженні у лікаря. Найчастіше її можна виявити на ранніх строках вагітності, при першому відвідуванні гінеколога-акушера. Після цього проводиться ряд аналізів, які повинні виявити причини захворювання. Сюди входить:

 1. Мазок на мікрофлору;
 2. Аналіз крові на ВІЛ, сифіліс;
 3. Взяття зразка тканини при підозрах на пухлину.

До надходження результатів аналізів складно сказати, чи впливає ерозія шийки матки на вагітність. Тому спочатку призначається гомеопатичне лікування травами і при необхідності (якщо запалення починає хворіти і турбувати пацієнтку) антибіотики. Також подібна медична допомога надається, якщо вона невелика.

Якщо при вагітності виявлена велика ерозія шийки матки, яка кровит, і не викликана яким-небудь захворюванням, то найчастіше призначається припікання. Його потрібно виконувати після пологів, оскільки є ймовірність викидня, але в деяких випадках лікарі не можуть чекати. Використовуються такі види лікування:

 1. Кріотерапія (усунення ерозії рідким азотом);
 2. Лазерне припікання (вплив спрямованим променем лазера невеликої потужності);
 3. Радіохвильове лікування (зняття хворих клітин за допомогою радіохвиль);
 4. Електричне вплив.

Кожне спрямоване на видалення запаленої тканини, після чого місце ураження покриється новим, здоровим епітелієм.

Після припікання ерозії під час вагітності спостерігаються такі наслідки: посилені виділення (червоні або коричневі), неприємний запах, свербіж. Тривалість реабілітаційного періоду в середньому близько двох тижнів.

Чим загрожує відсутність лікування ерозії шийки матки при вагітності:

 1. Підвищенням мікроорганізмів (зокрема, уреаплазма і мікоплазми);
 2. Пологи на ранніх термінах через пухкості матки, іноді навіть до 34 тижнів;
 3. Сильні розриви при пологах;
 4. Відшарування плаценти, з-за чого може статися завмерла вагітність.

Якщо після припікання виникла кровотеча, сильний біль внизу живота або різке підвищення тонусу потрібно терміново йти до лікаря.

Відео: порядок лікування ерозії шийки матки

Як запобігти

Найпростіше вплинути на процес ще коли починаєте планувати дитину. Що робити, щоб попередити ерозію:

 1. Періодично ставити фитотампомы з лікарськими відварами. Це може бути ромашка, подорожник, шавлія, чебрець та інші народні засоби;
 2. Якщо ерозія загострилася після пологів, то лікування можна починати тільки на другий місяць. До цього потрібно підмиватися спеціальними сумішами для нормалізації мікрофлори (продаються в аптеці) і уникати статевих контактів;
 3. Не користуватися тампонами під час менструації;
 4. Багато дівчат рекомендують змащувати слизову обліпиховою олією;
 5. Якщо немає алергії на мед, то можна також промащувати їм епітелій – це допоможе не тільки нормалізувати мікрофлору, але і швидше затягнути рубець після припікання;
 6. Комплексне лікування народними методами практично неможливо зробити, тому при перших ознаках або підозри цього захворювання потрібно йти до лікаря. Чим раніше виявиться освіта – тим легше його ліквідувати.

Якщо у Вас виявили ерозію до вагітності, то припікати її не рекомендується, інакше є ймовірність ускладнення зачаття через рубця.